SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Bottnaryds Idrottsförening
Est. 1929
Friidrott
Tidsprogram och startlista med gruppindelning (uppdaterad 9/7)
2021-07-09 10:14

Tidsprogram Bottnarydskastet 2021

 

Lördag 

1130 Diskus P19 
1300 Kula Män + P19 
1355 Kula Kvinnor 
1520 Diskus Män 
1630 Diskus Kvinnor A 
1730 Diskus Kvinnor B 

Söndag  

1000  Slägga Kvinnor C 
1100  Slägga Kvinnor B 
1215  Spjut Kvinnor 
1400  Spjut Män 
1520  Slägga Män 
1630  Slägga Kvinnor 

1720  Slägga P19

 

Män Kula - 7,26 kg        
Namn Klubb SB PB  
Marcus Thomsen -98 IK Tjalve, NOR 20,96 21,09  
Viktor Gardenkrans -95 Upsala IF 18,87 19,32  
Aaron Castle -93 USA 17,50 19,63  
Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK 16,68 17,58 4
         
Män Diskus - 2,0 kg        
Namn Klubb SB PB  
Daniel Ståhl -92 Spårvägens FK 70,55 71,86  
Simon Pettersson -94 Hässelby SK 69,48 69,48  
David Wrobel -91 GER 67,30 67,30  
Jakob Gardenkrans -97 Upsala IF 64,42 64,42  
Sven Martin Skagestad -95 Norna-Salhus IL, NOR 62,99 65,20  
Johannes Lilius -01 Huddinge AIS 45,86 45,86 6
         
Män Slägga - 7,26 kg        
Namn Klubb SB PB  
Oscar Vestlund -93 IF Göta 70,97 73,34  
Hugo Sörby -01 Upsala IF 64,97 64,97  
Mattias Lindberg -90 Skellefteå AIK 64,80 70,50  
August Bergstrand -99 Ullevi FK 61,65 61,65  
Johannes Nilsson -98 Västerås FK 55,47 56,77  
Tim Söderqvist -95 Hälle IF 55,10 66,54  
Håkon Hjelle-Roset -00 Gloppen FIL, NOR 54,70 54,70 7
         
Män Spjut - 800 g        
Namn Klubb SB PB  
Jakob Samuelsson -98 Hässelby SK 73,81 75,03  
Sebastian Thörngren -93 IFK Växjö 73,64 74,98  
Theodor Ahlström -98 IFK Växjö 70,82 70,82  
Jacob Binou Nielsen -00 Korsør AM, DEN 68,03 68,03  
Jakob Rahm -02 Sävedalens AIK 66,91 66,91  
Sebastian Ruthström -97 Spårvägens FK 64,77 67,46  
Theodor Thor -93 Eskilstuna FI 64,34 72,46  
Carl Widenholm -00 Hellas FK 61,34 67,65  
Patrik Bergstrand -03 IFK Halmstad   50,09 9
         
Kvinnor Kula - 4,0 kg        
Namn Klubb SB PB  
Fanny Roos -95 Malmö AI 19,34 19,34  
Alina Kenzel -97 GER 18,00 18,21  
Sara Lennman -96 Spårvägens FK 17,67 17,67  
Frida Åkerström -90 Hässelby SK 16,70 17,36  
Maria Nilsson -95 IK Orient 15,15 15,47  
Emilia Malmehed -01 IF Göta 14,17 14,17 6
         
Kvinnor Diskus - 1,0 kg GRUPP A      
Namn Klubb SB PB  
Lisa Brix Pedersen -96 Sparta, DEN 59,69 59,69  
Emma Ljungberg -94 Spårvägens FK 57,11 58,18  
Mathilda Eriksson -98 Malmö AI 55,47 55,47  
Emma Sralla -04 Spårvägens FK 52,01 52,01  
Ellen Pettersson -97 Upsala IF 51,77 51,86  
Jennifer Rudberg -98 IFK Växjö 50,77 50,77  
Frida Åkerström -90 Hässelby SK 50,48 51,79  
Amanda Nordin -97 Skellefteå AIK 48,10 48,10 8
         
Kvinnor Diskus - 1,0 kg GRUPP B      
Namn Klubb SB PB  
Molly Broback -01 Sävedalens AIK 47,72 47,72  
Erica Larsson -90 IF Göta 47,35 50,07  
Emilia Wamsler -03 Heleneholms IF 46,41 46,41  
Heidi Schmidt -93 Spårvägens FK 44,92 55,31  
Johanna Emanuelsson -03 Villstads GIF 43,13 43,13  
Amanda Fridberg -02 IF Göta 41,18 43,91  
Ida Stenbäck -99 SK Bore 41,05 43,89  
Nina Pyrell -02 IFK Växjö 39,35 41,69 8
         
Kvinnor Slägga - 4,0 kg GRUPP A      
Namn Klubb SB PB  
Eleni Larsson -93 Spårvägens FK 69,04 69,04  
Tracey Andersson -84 Ullevi FK 68,93 70,99  
Grete Ahlberg -98 Hammarby IF 68,91 68,91  
Kajsa Wennberg -96 Upsala IF 63,10 63,10  
Linnea Jönsson -95 Upsala IF 62,51 63,17  
Rebecka Hallerth -96 Spårvägens FK 59,02 61,56 6
         
Kvinnor Slägga - 4,0 kg GRUPP B      
Namn Klubb SB PB  
Kristina Andersson -91 Råby-Rekarne FI 57,06 59,48  
Luana Lund-Klaric -99 Ullevi FK 54,01 55,90  
Ida Stenbäck -99 SK Bore 52,90 52,98  
Amanda Fridberg -02 IF Göta 52,85 52,85  
Sofia Boman -02 Hässelby SK 49,93 49,93  
Caroline Wallin -94 Spårvägens FK 47,32 47,74  
Jonna Geiryd -00 Spårvägens FK 47,03 48,61 7
         
Kvinnor Slägga - 4,0 kg GRUPP C      
Namn Klubb SB PB  
Emellie Malmborg -03 Hässelby SK 46,90 46,90  
Elin Granlöf -02 Timrå AIF 46,61 46,61  
Alexandra Nilsson -02 Götlunda IF 46,20 49,85  
Wilja Wickert -02 Hässelby SK 43,10 43,16  
Rebecka Essman -03 Råby-Rekarne FI 40,55 40,55  
Patricia Kamga -06 Upsala IF      
Caitlin Wennberg -04 Upsala IF     7
         
Kvinnor Spjut - 600 g        
Namn Klubb SB PB  
Elisabeth Lithell -90 KFUM Örebro   54,42  
Matilda Elfgaard -92 IFK Växjö 53,62 53,62  
Ida Thunberg -99 Spårvägens FK 49,91 49,91  
Carolin Näslund -98 IF Göta 49,83 54,97  
Amanda Olsson -03 Säffle FIK 48,62 48,62  
Stina Jacobson -00 Örgryte IS 46,86 46,86  
Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 46,65 46,70  
Eunice Karlsson -98 Eskilstuna FI 42,13 42,13  
Amanda Nilsson -99 Örgryte IS 41,90 41,90  
Linnea Westerberg -01 Bålsta IK 36,78 36,78  
Matilda Åkerman -04 IFK Halmstad   37,40 11
         
P19 Kula - 6,0 kg        
Namn Klubb SB PB  
Martin Sundberg -03 Hammarby IF 15,34 15,34  
Elias Lind -03 Hässelby SK 15,09 15,09 2
         
P19 Diskus - 1,75 kg        
Namn Klubb SB PB  
Leo Janén -02 Kalmar SK 55,51 55,51  
Martin Sundberg -03 Hammarby IF 48,24 48,24  
Teo Paganus -03 Turebergs FK 47,27 47,27  
Albin Silén -03 Strands IF 42,30 42,30  
Elias Lind -03 Hässelby SK 39,94 39,94 5
         
P19 Slägga - 6,0 kg        
Namn Klubb SB PB  
Hampus Wallin -02 Hovslätts IK 64,84 65,74  
Albin Silén -03 Strands IF 59,21 59,21  
Elias Lind -03 Hässelby SK 58,51 58,51 3
         
  Totalt antal anmälda:     89

Nyhetsarkiv
Bottnarydskastet 20222022-03-08 21:09
Resultat lördag2021-07-10 22:17
Resultat VSM2019-08-12 21:36